headerphoto
Główna

Wszystko, co musisz wiedzieć o klamkach

Dom nabiera charakteru, kiedy wszystkie detale są zadbane i składają się w jedną, spójną całość.

Często mamy jednak tendencje do bagatelizowania niektórych szczegółów. Na przykład podczas urządzania mieszkania lub domu, większość osób przykłada dużą uwagę do wyboru drzwi, a całkowicie zaniedbuje klamki. W tym tekście znajdziesz wszystko o klamkach do drzwi, co powinieneś wiedzieć, zanim udasz się do sklepu.

Rodzaje klamek
Przede wszystkim klamki dzielą się na klamki drzwiowe oraz okienne. Zanim skupimy się na tym, co się nam podoba, a co nie, warto wziąć pod uwagę fakt, że klamki dzielą się na te przeznaczone do wnętrz oraz te dedykowane do drzwi wejściowych. Klamka zewnętrzna powinna posiadać certyfikat, w którym określone są jej możliwości użytkowania, bezpieczeństwo, trwałość, odporność na ogień i czynniki powodujące korozję oraz typ działania - ze sprężyną lub bez. Z kolei klamki do drzwi wewnętrznych mają mniejsze wymagania techniczne ponieważ nie są narażone na wiele szkodliwych czynników, przez co ich kształt jest zazwyczaj bardziej ozdobny.

Szyldy i rozety w klamkach wewnętrznych
Szyldem określa się połączenie klamki z zamkiem w drzwiach, zarówno jeżeli są faktycznie połączone, jak i dzielone. Rozety służą do tego samego, jednak mają kształt okrągły. W wielu przypadkach szyldy pełnią funkcję ściśle ozdobną, jednak nie należy ich bagatelizować, ponieważ w drzwiach antywłamaniowych pełnią ważną funkcję zabezpieczającą.

Materiały używane do klamek oraz ich estetyka
Ostatnim punktem w wypadku klamek do drzwi wewnętrznych jest wybór materiału, najczęściej powiązany z wyborem dominującego stylu. W wypadku klamek klasycznych dominują metale, klamki stylizowane są często wykonywane w mosiądzu, a nowoczesne klamki designerskie w zasadzie nie mają żadnych ograniczeń w materiałach.
Dobrze dobrane do charakteru mieszkania klamki na pewno podkreślą jego styl i unikalność. Nie powinien to być styl samych klamek, a raczej wszystkich wykończeń w domu. Wybierając klamki do drzwi, najczęściej z oferty producenta możemy dobrać także analogiczne zamknięcia do okien, co może być ciekawym sposobem na dopełnienie wystroju wnętrza.

Galeria zdjęć:

dom

ogród

dekoracja wnętrz

klamki

klamki do drzwi


Skomentuj ten artykuł