headerphoto
Główna

Jak stworzyć ogród marzeń?

Kava Marta Strzelecka
02-194 Warszawa, Zbiorowa 61/63
Polska,
Telefon: 883 026 800, 505 063 207 Fax:

Posiadanie pięknego ogrodu jest marzeniem wielu ludzi.

Jednak zakładanie ogrodów raczej nie bywa błahą sprawą i wymaga naprawdę sporej wiedzy oraz pracy. Całość musi być bardzo dokładnie przemyślana i nie ma miejsca na przypadkowe zasadzanie jakichkolwiek roślin. Często się zdarza, że ktoś próbuje na własną rękę stworzyć ogród od podstaw, a później się okazuje, że w ogrodzie panuje kompletny chaos, który nie tylko nie sprzyja relaksowi, ale także wpływa niekorzystnie na wygląd ogrodu. Jak więc powinno przebiegać prawidłowe tworzenie wymarzonego ogrodu?

Projekt

Bez wątpienia, to właśnie projektowanie ogrodów stanowi zdecydowanie najważniejszy element w tworzeniu pięknego ogrodu. Projekt jest podstawą, dzięki której łatwo potem realizować prace po kolei i przede wszystkim z głową. Warto przecież zasadzić krzewy, drzewa i kwiaty od razu na stałe miejsce, bez konieczności późniejszego ich przesadzania oraz wyrzucania nadmiaru, jeżeli zasadzone byłyby zbyt gęsto. Projektowanie ogrodów pomaga więc zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Trzeba mieć świadomość, że stworzenie dobrego projektu ogrodu wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy, znajomości roślin (także ich cyklu wegetacyjnego), a nawet doświadczenia. Niekiedy może się okazać, że naprawianie popełnionych błędów będzie droższe od kosztu samego projektu, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców.  Tym bardziej, że projektowanie ogrodów nie ogranicza się do rozrysowania planu zasadzeń roślin, ale potrzebna jest spójna koncepcja ścieżek i podjazdów, elementów architektury ogrodowej, trawnika czy też oczek wodnych. Wszystko musi być dokładnie wymierzone oraz rozplanowane. Natomiast rośliny stanowią piękne dopełnienie całości.

Wynika z tego jedno. Mianowicie, osoba projektująca ogród musi mieć w sobie żyłkę i umiejętności zarówno architekta, jak i ogrodnika (jak przykładowo specjaliści z http://www.projektowanieogrodow.warszawa.pl).

Realizacja

Projektowanie ogrodów jest wstępem do pracy właściwej. Etap realizacji nie stanowi jednak lżejszej i łatwiejszej części. To naprawdę potężna inwestycja, szczególnie kiedy ogród powstaje od podstaw. Trzeba przecież przygotować cały teren, a więc usunąć wszelkie zanieczyszczenia i chwasty, wymodelować ewentualne skarpy, ułożyć nawierzchnie, zbudować murki, ścieżki i oczka wodne. Kolejnym etapem jest z reguły zamatowanie powierzchni bezpośrednio pod obsadzenia, zasadzenie roślin oraz montaż wszelkich elementów tak zwanej małej architektury. Dopiero na końcu pojawiają się prace związane z trawnikiem, a więc rozsianie nasion lub też rozłożenie rolki.

Zakładanie ogrodów nie jest wcale takie proste. Bez odpowiedniego projektu, uwzględniającego również plan zasadzenia roślin niezwykle łatwo o błędy. Paradoksalnie to właśnie ogrody projektowane w ostatecznym rozrachunku mniej kosztują od tych powstających spontanicznie.

Galeria zdjęć:

dom

ogród

dekoracja wnętrz


Skomentuj ten artykuł